„Nie je to len hra“: Brazílčania reagujú na stratu svetového pohára uprostred politických rozdielov

Žabky už prudko prechádzajú ulicami Rio dve hodiny pred začiatkom štvrťfinále Brazílie proti Belgicku. Dav sa zhromaždil okolo veľkej obrazovky, keď v centre Rio bzučalo očakávanie.

A potom prišiel vlastný cieľ od Fernandinha a následné kroky Kevina De Bruyne – a dav upadol do hrozného ticha.

Deje sa to znova veľmi zle? Brazília vyradená z majstrovstiev sveta Kevinom De Bruynom a brilantným Belgickom Prečítajte si viac

Brazília chce vždy vyhrať majstrovstvá sveta.Dnešná Brazília – politicky polarizovaná, recesívna, s jej najpopulárnejšou vedúcou osobnosťou za Bet365 posledné desaťročia vo väzení a extrémnym pravicovým voličom, ktorý vedie pred októbrovými prezidentskými voľbami – túži po víťazstve napriek tomu – alebo kvôli mnohým problémom.

A napriek tomu po piatkovej 2-1 porážke došlo v semifinále 2014 k menšiemu náreku, škrípaniu zubov a čiernemu humoru, ktoré nasledovali po Brazílskom šoku 7-1 porážkou v Nemecku. Iba pocit, že ľudia inventarizovali.

„Brazília vylúčená z pohára s vlastným cieľom je veľmi predstaviteľom súčasnej národnej krízy,“ Maurício Santoro, profesor medzinárodných vzťahov na Štátnej univerzite v Rio de Janeiro. , uverejnené na jeho Facebooku.

„Je to naozaj zlý pocit.Brazília nehrala tak dobre, ako dokázali, “povedal 50-ročný štátny zamestnanec Marcos Cordolino, Bet365 stávkovanie po internete ktorý sledoval zápas na ulici Benjamin Constant Street v Riu. “Naše hviezdy nesvietili,” povedal. Facebook Twitter Pinterest Brazílsky Fernandinho skóruje vlastný gól a prvý gól pre Belgicko v zápase. Fotografia: Murad Sezer / Reuters

Brazília zvíťazila na Majstrovstvách sveta päťkrát, ale jej vzťah s turnajom sa v posledných rokoch ochladil.

Krajina usporiadala turnaj 2014 iba rok po obrovských pouličných demonštráciách zameraných na štepy a výdavky na štadiónoch.Ekonomika prestala rásť a trhliny sa objavili v príbehu o úspechu krajiny, ktorá kedysi ohlasovala kombináciu hospodárskeho rastu a sociálneho pokroku. ; epidémia zika; zvyšujúci sa násilný zločin a prevzatie rozpadajúcich sa bezpečnostných služieb armádou v Rio de Janeiro; obvinenie ľavicovej prezidentky Dilmy Rousseffovej a jej vystúpenie jej ešte menej populárnou viceprezidentkou, pravičiarom Michelom Temerom. Po rozkročeniach nad hlavou stratia tímové farby lásku pre niektorých brazílskych fanúšikov Viac si prečítajte

Časový záujem sa budoval ešte pomalšie ako pred štyrmi rokmi, pričom niektorí Brazílčania dokonca podporovali arcibiskály Argentíny.Tím však dal nejaký dôvod na nádej pod vedením trénera Adenora Bacchiho, známeho ako „Tite“, ktorý podľa všetkého Bet365 poskytoval manažérskym odborným znalostiam jeho notoricky skorumpované a opovrhované politickými vodcami.

“Vždy očakávame, že vyhráme pohár,” uviedol Tadeu Prieto (32), IT technik.

Napriek tomu dav, ktorý sa rozlieval po schodoch pred veľkou obrazovkou na ulici Benjamin Constant Street, bol asi pred polovicou veľkosti pred štyrmi rokmi, keď sa tu hrali hry.

Ukázalo sa aj prehlbovanie politických rozdielov v Brazílii.33-ročná inžinierka Camila Leonçio mala na sebe modrú brazílsku košeľu, pretože ikonické žlté košele mužstva boli adoptované demonštrantmi sprava, ktorí požadovali výjazd Rousseffa, a tí, ktorí požadovali vojenský zásah počas mája v štýle národného nákladného vozidla, mávali vlajkami krajiny.

Regina Horge (32 rokov), kuchynská asistentka, prešla – rovnako ako mnoho ľavičiarov – o krok ďalej a nosila červené brazílske tričko s klopou. „Ľudia nie sú nadšení. 7-1 sa mýli a sociálna otázka je veľmi zlá, “povedala.

V polčase, keď bola Brazília 2-0 nadol, dav držal očakávania. „Som veľmi nádejná,“ povedala Joelma Saldanha (38 rokov), laboratórna technikka na bonus na kurzové stávky sebe tričko, ktorého slogan, voľne preložený, čítal: „Je to len hra, zadok.“ Vysvetlila: „Nejde iba o hru.Je to Brazília, ktorá hrá za lepší svet. “

A predsa sa všetko pokazilo. Počas národných hymien pred výkopom zlyhala veľká obrazovka, čo nútilo ľudí, aby sa zhlukli okolo malého televízneho prijímača vyváženého blízkym hovorcom – symbolický okamih pre zlomenú krajinu, ktorá sa snaží prísť na to, ako sa napraviť.

Až v druhej polovici roku sa to znova začalo, rovnako ako Brazília začala hrať správne.

Po poslednom hvizde sa ľudia mávali ulicami. Napriek tomu nemal zmysel pre zúfalstvo, ktoré si niektorí Brazílčania pamätajú na minulé zlyhania, napríklad v roku 1982, keď Taliansko vylúčilo najkreatívnejší tím Brazílie.

Julia Mayerová (32 rokov) sedela na stoličke a posúvala sa cez jej správy z mobilných telefónov. „Teraz sa Brazília musí starať o ďalšie veci, ako je zdravie a vzdelávanie.Boj pokračuje, “uviedla. „To, že Brazília vyhrala tento pohár, by bolo zahanbením. Posledný pohár zničil našu krajinu, “uviedla 42-ročná Estella Resende, kuchynská asistentka.

A potom – podobne ako Brazília – sa ženy posunuli ďalej.