Dvanásť sekúnd od medaily! Akosi s Razýmem skončili v Novom Meste štvrtí

Bežci na lyžiach Martin Akosi a Aleš rázy obsadili štvrté miesto v šprinte dvojíc klasicky na Svetovom pohári v Novom Meste na Morave. Od medaila je delilo 12 sekúnd.

Po špurte vedúcej trojice zvíťazili Rusi Nikita Krjukov s Maximom Vylegžaninem pred dvoma nórskymi tímami. Preteky žien skončil triumfom Norok Maiken Fallaové a Ingvild Östbergové, ktoré pridala zlato k sobotňajšiemu bronzu z individuálneho závodu. Českej bežkyne do finále nepostúpili.

rázy s akosi postúpili do záverečného súboja desiatich dvojíc na 6×1,6 km zo štvrtého miesta vo svojom semifinále.Pred bránami finále Bet365 naopak skončili Ondřej Horyna s Dušanom kožúškom, ktorý v Novom Meste bojoval o nomináciu na olympijské hry v Soči. V semifinále boli ôsmich, celkovo šestnástom, neuspeli ani ďalší dvaja domáci páry.

Štvrté miesto slovenskej dvojice bolo najmä výsledkom Razýmova skvelého finišu. Domáce bežci dlho držali s ostatnými finalistami krok, na predposlednom úseku ale Jakš trochu stratil.

“Chcel som odovzdať do posledného kola lepšie, ale posledný kopec mi nevyšiel podľa predstáv.Aleš predviedol skvelú prácu, “povedal Jakš v televíznom rozhovore.” Je dobre, že sme si šprint dvojíc vyskúšali, išli sme tento rok dvakrát finále, čo je základ, tam sa môže bojovať o výsledok, “doplnil rázy s pripomienkou ôsmeho miesta z decembrového závodu v Asiago.

Ženské finále sa odohralo bez českej účasti. Z troch domácich dvojíc na štarte semifinále mali najväčšie šance Eva Vrabcová-Nývltová s Petrou Novákovú, zobral im ich ale pád českej jednotky Vrabcová.Hodnotené boli ako sedemnáste.

“Urobila som chybu pri odšlapu, rozkazovala som sa až na lúku,” opísala Vrabcová. “Až zas tak veľké sklamanie to ale nebolo, pretože vo finále sme Unibet nikdy neboli, ale mrzí ma, že som to Petre pokazila,” dodala.

Muži (6×1,6 km) :
1. Vylegžanin, Krjukov (Rus.) 22: 03,89, 2. Rönninge, Brandsdal -0,22, 3. Golberg, Hattestad (všetci Nór.) -1,78, 4. Akosi, rázy (ČR) -13,74, 5. Hamilton, Newell (USA) -14,28, 6. Eisenlauer, Wenzl (Nem.) -14,35, … 16. Horyna, Kožíšek, 25. Šrail, Bartoň, 28. Knop, Augustiňák (všetci ČR) všetci vyradení v semifinále.

Ženy (6×1,3 km):
1.Fallaová, Östbergová (Nór.) 20: 58,47, 2. Malvelehtová, Saarinenová (Fin.) -3,80, 3. Šapovalovová, Ivanovová -4,56, 4. Docenková, Matvějevová (všetky Rus.) -26, 01, 5. Harsemová, Brůnová-Lieová (Nór.) -26,70,
6. Sargentová, Caldwellová (USA) -34,18, … 17. Vrabcová-Nývltová, Nováková, 20. Grohova, Moravcová, 23. Hynčicová, Schützová (všetky ČR) všetky vyradené v semifinále.